Οι Πανελλαδικές εξετάσεις αρχίζουν την Παρασκευή, 8 Ιουνίου 2018, με το μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας.

Ο ι   υ π ο ψ ή φ ι ο ι

·           την πρώτη ημέρα πρέπει να βρίσκονται στο σχολείο στις 07.45 (τις υπόλοιπες ημέρες στις 08.00),

·           γίνονται δεκτοί στις εξετάσεις με βασικό αποδεικτικό στοιχείο το Δελτίο εξεταζομένου και   δεν είναι απαραίτητο να έχουν άλλο αποδεικτικό στοιχείο (ταυτότητα ή διαβατήριο),

·           προσερχόμενοι στις αίθουσες εξετάσεων επιτρέπεται να φέρουν μαζί τους ΜΟΝΟ στυλό (μαύρο ή μπλε) ανεξίτηλης μελάνης, μολύβι, γομολάστιχα, γεωμετρικά όργανα και μπουκαλάκι με νερό ή αναψυκτικό. Το ΜΟΛΥΒΙ γενικά ΔΕΝ επιτρέπεται στις απαντήσεις, παρά ΜΟΝΟ αν το διευκρινίζουν οι οδηγίες των θεμάτων,

·           κατά την είσοδό τους στην αίθουσα της εξέτασης δεν επιτρέπεται να φέρουν μαζί τους βιβλία, τετράδια, σημειώσεις, διορθωτικό υγρό ή ταινία, κινητά τηλέφωνα, υπολογιστικές μηχανές, ηλεκτρονικά μέσα μετάδοσης πληροφοριών ή επικοινωνίας, ή άλλα αντικείμενα, εκτός από αυτά που αναφέρονται παραπάνω.

Ευχόμαστε δύναμη και επιτυχία στους μαθητές μας,

υπομονή στους γονείς και κηδεμόνες!

Η προετοιμασία που έχουν κάνει οι μαθητές μας είναι πολύ καλή και θα αποδώσει τα μέγιστα. Έχουν φτάσει   με μεγάλο κόπο ως εδώ, η ζωή όμως δεν κρίνεται από μία στιγμή... Οι νέοι δρόμοι που θα χρειαστεί να ακολουθήσουν θα είναι γεμάτοι προκλήσεις και ευκαιρίες τις οποίες θα πρέπει να αξιοποιούν κατάλληλα.

·           Ας έχουν εμπιστοσύνη στις δυνάμεις τους και με ηρεμία να ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις όλων όσων αντιμετωπίζουν.

Η σκέψη μας και η θετική μας αύρα θα τους συντροφεύει...

Ζαβαλιάρη Θωμαΐς

ΠΕ 02 (Φιλόλογος)