Αγαπητοί μαθητές-υποψήφιοι

Οι Πανελλαδικές εξετάσεις αποτελούν μια ευκαιρία έναρξης των σπουδών σας, μεταξύ πολλών άλλων ευκαιριών που θα έχετε στη ζωή σας. Κατά συνέπεια απομυθοποιείστε αυτές, μην αγχώνεστε και προσεγγίστε τις ως μια από τις πολλές προκλήσεις και δοκιμασίες που θα έχετε στη ζωή σας.

Οι Πανελλαδικές εξετάσεις αρχίζουν την Δευτέρα, 15 Ιουνίου 2020, με το μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας-Λογοτεχνίας.

·           την πρώτη ημέρα πρέπει να βρίσκεστε στο σχολείο στις 07.40 (τις υπόλοιπες ημέρες στις 08.00),

·     γίνεστε δεκτοί στις εξετάσεις με βασικό αποδεικτικό στοιχείο το Δελτίο εξεταζομένου και   δεν είναι απαραίτητο να έχετε άλλο αποδεικτικό στοιχείο (ταυτότητα ή διαβατήριο),

·         προσερχόμενοι στις αίθουσες εξετάσεων επιτρέπεται να φέρετε μαζί σας ΜΟΝΟ στυλό (μαύρο ή μπλε) ανεξίτηλης μελάνης, μολύβι, γομολάστιχα, γεωμετρικά όργανα και μπουκαλάκι με νερό ή αναψυκτικό. Το ΜΟΛΥΒΙ γενικά ΔΕΝ επιτρέπεται στις απαντήσεις, παρά ΜΟΝΟ αν το διευκρινίζουν οι οδηγίες των θεμάτων,

·           κατά την είσοδό σας στην αίθουσα της εξέτασης δεν επιτρέπεται να φέρετε μαζί σας βιβλία, τετράδια, σημειώσεις, διορθωτικό υγρό ή ταινία, κινητά τηλέφωνα, υπολογιστικές μηχανές, ηλεκτρονικά μέσα μετάδοσης πληροφοριών ή επικοινωνίας, ή άλλα αντικείμενα, εκτός από αυτά που αναφέρονται παραπάνω.

Καλή  δύναμη και επιτυχία σε όλους τους υποψηφίους μας,

υπομονή στις οικογένειές τους!

Ζαβααλιάρη Θωμαΐς

ΠΕ 02 (Φιλόλογος)