Ανακύκλωση είναι η διαδικασία κατά την οποία τα απόβλητα ή τα χρησιμοποιημένα υλικά μετατρέπονται σε πρώτες ύλες από τις οποίες παράγονται νέα προϊόντα. Τα οφέλη της ανακύκλωσης είναι πολλά -περισσότερα από αυτά που φανταζόμαστε- για την προστασία του περιβάλλοντος και την αναβάθμιση της ποιότητας ζωής μας. Μεταξύ άλλων είναι, η μείωση των αστικών αποβλήτων, η εξοικονόμηση πρώτων υλών και ενέργειας και η ανάπτυξη έμπρακτης περιβαλλοντικής συνείδησης.

Το πρόγραμμα «Όλες οι συσκευασίες μας ανακυκλώνονται με πολλά οφέλη για περιβάλλον και Κοινωνία» υλοποιήθηκε από το 2ο ΓΕΛ Ορεστιάδας με τη δημιουργία μιας διαδικτυακής εφαρμογής. Πρόκειται για ένα ηλεκτρονικό παιχνίδι το οποίο μπορούν να παίξουν μικροί και μεγάλοι, προκειμένου να ανακαλύψουν τους σωστούς κάδους ανακύκλωσης για κάθε υλικό, καθώς είναι σημαντικό το κάθε υλικό να πηγαίνει στον σωστό κάδο προκειμένου να ανακυκλώνεται σωστά.

Στόχος της δράσης, είναι η ενημέρωση, η ευαισθητοποίηση και η παρακίνηση των μαθητών/τριών, των γονέων αλλά και των εκπαιδευτικών, να συμμετέχουν θετικά και ενεργά στο πρόγραμμα συλλογής και ανακύκλωσης των συσκευασιών. Επιπλέον, μέσα από τη δράση του προγράμματος, οι συμμετέχοντες (παιδιά, εκπαιδευτικοί και γονείς) θα κατανοήσουν καλύτερα την σωστή τοποθέτηση των αποβλήτων μέσα από την αξιοποίηση της διαδραστικής και βιωματικής μάθησης.

Το παιχνίδι αποτελεί αναπόσπαστο αλλά και πολύ σημαντικό μέρος της ζωής των παιδιών, αφενός γιατί παρέχει στα παιδιά ένα ασφαλές περιβάλλον για να αναγνωρίσουν και να εκφράσουν τα συναισθήματά τους και αφετέρου γιατί μπορούν να υποδυθούν διάφορους ρόλους και να αντιμετωπίσουν καταστάσεις που αντικατοπτρίζουν τις δικές τους εμπειρίες. Αυτό τους επιτρέπει να εξερευνήσουν και να κατανοήσουν καλύτερα τα συναισθήματά τους. Μέσα από το παιχνίδι, τα παιδιά αναπτύσσουν την ενσυναίσθηση για τα συναισθήματα τους και τον τρόπο αντίδρασής τους σε διάφορες καταστάσεις, αλλά παράλληλα ενθαρύνονται να σκεφτούν και να λύσουν προβλήματα με διάφορους τρόπους.

Ευχαριστούμε τον μαθητή της Α’ Λυκείου Γεώργιο Καζάκο που δημιούργησε αυτό το πολύ όμορφο παιχνίδι και μας έδωσε τη δυνατότητα να ταξιδέψουμε στον κόσμο της ανακύκλωσης.

Στο παρακάτω link μπορείτε να μπείτε και να παίξετε και εσείς το παιχνίδι!

Καζάκος Γεώργιος, μαθητής Α΄ Λυκείου