Το Φορητό Ψηφιακό Πλανητάριο - Planetarium Οn Τhe Go, επισκέφθηκε την Πέμπτη 16 Νοεμβρίου το 2ο ΓΕΛ Ορεστιάδας στον αύλειο χώρο του. Πρόκειται για μια ειδική ημιμόνιμη φορητή κατασκευή σταθερού θόλου με καρέκλες για τους θεατές, που ταξιδεύει σε όλη την Ελλάδα προσφέροντας μία μοναδική οπτικοακουστική διδακτική εμπειρία. Μοναδικό στο είδος του, έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές και τις μαθήτριες να ταξιδέψουν στο γαλαξία μας με δύο προβολές.

Εικόνα από το φορητό πλανητάριο και από το τηλεσκόπιο

Ο κος Χρήστος Σακκάς, μίλησε στους/ις μαθητές/-τριες για τις συναρπαστικές ανακαλύψεις στην εξερεύνηση του διαστήματος και με τη βοήθεια του κου Στέλιου Κανακάρη, όλοι οι μαθητές παρατήρησαν με το τηλεσκόπιο, που έφερε ειδικό φίλτρο, τον Ήλιο. Οι μαθητές παρατήρησαν ηλιακές κηλίδες στην επιφάνεια του Ήλιου και έμαθαν από τι είναι φτιαγμένο το άστρο μας. Επιπλέον, δόθηκε χρόνος για ερωτήσεις και περαιτέρω συζήτηση.

Στιγμιότυπα των μαθητών/-τριων

Η πρώτη προβολή είχε τίτλο «Από τη Γη στο Σύμπαν» όπου ξεναγήθηκαν στο μοναδικό αυτό κόσμο συμβάλλοντας στην κατανόηση εννοιών των όσων μας περιβάλλουν, στην κατανόηση της θέσης της Γης καθώς και της θέσης μας στο Σύμπαν.

Στιγμιότυπα από τις προβολές

Η δεύτερη προβολή είχε τίτλο «Το κλίμα της Γης», και οι μαθητές/-τριες είχαν την ευκαιρία να δουν και να κατανοήσουν το κλίμα των τεσσάρων εποχών καθώς και τους παράγοντες που το επηρεάζουν.

Ευχαριστούμε θερμά την κα Πάτκα Τσαπέκου Σοφία, Αν. Καθηγήτρια, που μας έφερε σε επαφή με το φορητό πλανητάριο, τη Διευθύντριά μας, η οποία διοργάνωσε την επίσκεψη του φορητού ψηφιακού πλανητάριου στο σχολείο μας και όλους τους καθηγητές και καθηγήτριες μας που στήριξαν αυτήν την πρωτοβουλία δίνοντάς μας την ευκαιρία να ταξιδέψουμε με ιδιαίτερο τρόπο σε διαφορετικούς κόσμους μέσω της εικονικής πραγματικότητας.

Κυργίδης Ιωάννης, Μαθητής Β’ Λυκείου

Τσιρούδης Δρόσος, Μαθητής Β’ Λυκείου