Με βάση την απόφαση προκήρυξης του ΥΠΑΙΘΑ έναρξης Πανελλήνιων Αγώνων ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. Ελλάδας - Κύπρου και άλλων σχολικών αθλητικών δραστηριοτήτων για το σχολικό έτος 2023-2024. Για ακόμη μία χρονιά το 2ο ΓΕΛ Ορεστιάδας συμμετείχε στους Πανελλήνιους σχολικούς αγώνες που ξεκίνησαν τον Φεβρουάριο. Οι μαθητές και οι μαθήτριες συμμετείχαν στα παρακάτω ομαδικά αθλήματα.

Καλαθοσφαίριση (μαθητών/μαθητριών)

Πετοσφαίριση (μαθητών/μαθητριών) και

Ποδόσφαιρο (μαθητών/μαθητριών)

Οι αγώνες διεξήχθησαν τις παρακάτω ημερομηνίες:

9/02 Καλαθοσφαίριση αγοριών: 2ο ΓΕΛ Ορεστιάδας  – 1ο ΓΕΛ Διδυμοτείχου – Σκορ:2-0 (Κλειστό γήπεδο Ορεστιάδας)

9/02 Πετοσφαίριση κοριτσιών: 2ο ΓΕΛ Ορεστιάδας  – 1ο ΓΕΛ Διδυμοτείχου – Σκορ:45-27 (Κλειστό γήπεδο Ορεστιάδας)

12/02 Πετοσφαίριση αγοριών: 2ο ΓΕΛ Ορεστιάδας  – ΕΠΑΛ Ορεστιάδας – Σκορ:2-0 (Κλειστό γήπεδο Ορεστιάδας)

14/02 Καλαθοσφαίριση αγοριών: 2ο ΓΕΛ Ορεστιάδας  – 1ο ΓΕΛ Ορεστιάδας – Σκορ:70-72 (Κλειστό γήπεδο Ορεστιάδας)

14/02 Ποδόσφαιρο αγοριών: 2ο ΓΕΛ Ορεστιάδας – 1ο ΓΕΛ Ορεστιάδας – Σκορ:0-5 (Στάδιο Οινόης)

15/02 Πετοσφαίριση κοριτσιών: 2ο ΓΕΛ Ορεστιάδας  – 1ο ΓΕΛ Ορεστιάδας – Σκορ:0-2 (Κλειστό γήπεδο Ορεστιάδας)

15/02 Πετοσφαίριση αγοριών: 2ο ΓΕΛ Ορεστιάδας  – 1ο ΓΕΛ Ορεστιάδας – Σκορ:2-1 (Κλειστό γήπεδο Ορεστιάδας)

27/02 Πετοσφαίριση αγοριών: 2ο ΓΕΛ Ορεστιάδας  – 3ο ΓΕΛ Αλεξανδρούπολης – Σκορ:0-2 (Κλειστό γήπεδο Ορεστιάδας)

Στιγμιότυπα από την συμμετοχή των μαθητών/τριών στους Σχολικούς αγώνες

Οι αγώνες αποτελούν μέρος της εκπαιδευτικής διαδικασίας και κάθε χρόνο με απόφαση του ΥΠΑΙΘΑ προκηρύσσονται σχολικοί αγώνες για τα ΓΕ.Λ και ΕΠΑ.Λ Ελλάδας και Κύπρου στους οποίους συμμετέχουν τα Λύκεια Γενικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης. Ο προγραμματισμός των σχολικών αγώνων, γίνεται από τις ΟΕΣΑΔ των περιφερειακών ενοτήτων και διεξάγονται σε ώρες λειτουργίας σχολείου σε αθλητικούς χώρους που παραχωρεί ο Δήμος. Τα σχολεία συχνά οργανώνουν διδακτικές επισκέψεις στους αθλητικούς χώρους με σκοπό οι μαθητές να παρακολουθήσουν τους αγώνες και να καλλιεργήσουν το φίλαθλο πνεύμα.

Οι Καθηγητές/τριες Φυσικής Αγωγής παροτρύνουν και προετοιμάζουν τη συμμετοχή και την προσπάθεια των μαθητών/τριών σε όλα τα αθλήματα με στόχο τη βελτίωση των κινητικών, φυσικών και ψυχοπνευματικών ικανοτήτων και την καλλιέργεια αξιών, όπως του «ευ αγωνίζεσθαι», της ομαδικότητας, της ισότητας, του δίκαιου παιχνιδιού.

Βασική επιδίωξη των σχολικών αγώνων και δράσεων στα Λύκεια της χώρας είναι η ενθάρρυνση και η εκπαίδευση των μαθητών και των μαθητριών στην υιοθέτηση δια βίου υγιεινών συνηθειών, στην καλλιέργεια αξιών και στην επίτευξη κοινωνικής συνοχής. Μέσα από την ισότιμη και ισόνομη συμμετοχή, την προσπάθεια, την συνεργασία και τον υγιή συναγωνισμό, οι μαθητές θα καλλιεργήσουν την αίσθηση του «ανήκειν», θα μάθουν να εκτιμούν τη συνεισφορά όλων για την επίτευξη ενός κοινού στόχου, θα αποκτήσουν αυτοπεποίθηση και θα βιώσουν τη χαρά του παιχνιδιού.

Ευχαριστούμε τον κο Α. Λαυκίδη και τους/τις μαθητές/τριες που συμμετείχαν στους αγώνες που μας χάρισαν μία τόσο μοναδική εμπειρία!

Κοσμίδης Κοσμάς, Μαθητής Β΄ Λυκείου

Μπουγάνης Κωνσταντίνος, Μαθητής Β΄ Λυκείου