Η εκπαιδευτική εκδρομή των μαθητών/τριών της Β΄ Λυκείου του 2ου Γενικού Λυκείου Ορεστιάδας πραγματοποιήθηκε στα Ιωάννινα από τις 11 έως τις 14 Απριλίου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες ξεκίνησαν νωρίς το πρωί της Πέμπτης με τους συνοδούς καθηγητές από το χώρο του σχολείου για την τετραήμερη εκπαιδευτική εκδρομή τους. Μετά από μια σύντομη στάση στη Μουσθένη για ξεκούραση, συνέχισαν το ταξίδι τους προς τη Θεσσαλονίκη. Αρχικά επισκεφτήκαν το πλανητάριο ΝΟΗΣΙΣ, όπου παρακολουθήσαν μια παρουσίαση σχετικά με την ιστορία της Γης και μέσω ενός εξιδανικευμένου προσομοιωτή απέκτησαν μια βιωματική εμπειρία. Στη συνέχεια έκαναν μια στάση για φαγητό και ξεκούραση στο εμπορικό πολυκατάστημα Mediterranean Cosmos. Εν συνεχεία πήραν το δρόμο προς τον τελικό τους προορισμό, την πόλη των Ιωαννίνων. Αφού έφτασαν στο ξενοδοχείο, ετοιμάστηκαν για την περιήγησή τους στο κέντρο της πόλης.

Την δεύτερη ημέρα οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να περάσουν με καραβάκι από την πόλη των Ιωαννίνων στο νησί της Κυρά Φροσύνης το οποίο βρίσκεται στη λίμνη Παμβώτιδα και είναι το μοναδικό κατοικημένο -σε λίμνη- νησί στην Ευρώπη. Εκεί ξεναγήθηκαν στο μουσείο του Αλή Πασά και επισκέφθηκαν πολλά από τα τοπικά καταστήματα. Στη συνέχεια επέστρεψαν στην πόλη και πήγαν στο Σπήλαιο του Περάματος το οποίο ανακαλύφθηκε τυχαία το 1940 κατά τη διάρκεια του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου. Τελευταία επίσκεψη της ημέρας ήταν το μουσείο Αργυροτεχνίας το οποίο βρίσκεται στο κάστρο των Ιωαννίνων, και συγκεκριμένα στο δυτικό προμαχώνα της νοτιανατολικής ακρόπολης (Ιτς Καλέ). Η ημέρα έκλεισε με ελεύθερο χρόνο στην πανέμορφη πόλη των Ιωαννίνων για φαγητό.

Το πρωί του Σαββάτου η μέρα ξεκίνησε με την ξενάγηση στο μουσείο Ελληνικής Ιστορίας Παύλου Βρέλλη, επίσης γνωστό και ως Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων. Έπειτα κατευθύνθηκαν προς το Μονοδένδρι των Ζαγοροχωρίων, όπου γνώρισαν τις ομορφιές και το μαγευτικό τοπίο της περιοχής καθώς πέρασαν και από το φαράγγι του Βίκου, ένα από τα πιο ξακουστά φαράγγια στην Ελλάδα. Το βράδυ περιηγήθηκαν στα πανέμορφα γραφικά σοκάκια της πόλης.

Την τελευταία ημέρα αναχώρησαν για τον παραδοσιακό οικισμό του Μετσόβου, όπου είχαν προγραμματισμένη επίσκεψη στην Πινακοθήκη Αβέρωφ. Ακολούθησε περιήγηση στην περιοχή και ξεκίνησαν για τον δρόμο της επιστροφής. Μετά τις απαραίτητες στάσεις για ξεκούραση έφτασαν στην Ορεστιάδα γεμάτοι όμορφες εμπειρίες.

Η εκπαιδευτική εκδρομή θα τους μείνει αξέχαστη και θα την πρότειναν ανεπιφύλακτα σε όλους! Ευχαριστούμε το Σχολείο και τους συνοδούς εκπαιδευτικούς για την πολύ όμορφη εμπειρία που μας χάρισαν!

Γκιντίδου Λουκία, Μαθήτρια Β΄ Λυκείου

Δροσίδου Χρύσα, Μαθήτρια Β΄ Λυκείου